عصر اطلاعات

عصر اطلاعات

عصر اطلاعات

عصر اطلاعات

  • ۰
  • ۰

در عصر جدید با تکنولوژی اینترنت اشیاء چه می گذرد؟

مطلبی مفید برای توضیح اینترنت اشیاء1 min


 

دوست گرامی اکنون که این مقاله را می خوانی بگذار بگویم که در عصر جدید با این تکنولوژی ((اینترنت اشیا)) چه فعالیت هایی را می توان انجام داد و چقدر علم بشر روز به روز در حال پیشرفت است.

هیچ کس از ما روزی فکرش را نمی کرد که تکنولوژی به حدی برسد که ما بتوانیم همه دستگاه ها را به هم وصل کنیم و آنها را از راه دور تحت کنترل خود درآوریم. یخچالی که در آشپزخانه قرار دارد تا توستری که کنار آن است را می توان کنترل کرد. در این فناوری همه ماشین ها با هم در ارتباط اند و ما آدمها بر آنها نظارت داریم.

انسانها با توجه به کارهای ماشین ها و آنالیز کامپیوتر آنها تصمیمات خود را می گیرند و به آنها می گویند که چکار بکنند و چکار نکنند.

شبکه ایی شدن همه وسایل خانه از سطل آشغال گرفته تا بخار پز باعث می شود که این تکنولوژی بوجود آید. مثالی از این تکنولوژی ترموستات Nest است. این ترموستات اینقدر جالب عمل می کند که اگر با کارایی آن آشنا شوی کاملا متحیر می شوید.

ترموستات Nest به وای فای متصل می شود و به شما این اجازه را می دهد که با تلفن همراه او را کنترل کنید و دمای فعالیت آن را تنظیم کنید. یک نکته قابل اهمیت این ترموستات قدرت یادگیری الگوهای رفتاری شماست که برنامه های تنظیم دما را می سازد.

گوگل این ترموستات هوشمند را در سال 2014 به مبلغ 3/2 میلیارد دلار خرید. سامسونگ هم در این رقابت بی نصیب نماند و شرکت Smart Things (اشیا باهوش) را در آگوست 2017 خریذاری کرد. این شرکت برد ها و سنسور های هوشمندی را طاحی می کند که می تواند ورود و خروج افراد در منزل را کنترل کرده و به صاحب خانه آرامش می دهد که خطری وی را تهدید نمی کند.

واژه اینترنت اشیا اولین بار در سال 1999 میلادی با کرین اشتون بریتانیایی معروف شد و در مفهوم دنیایی که در آن هر چیزی دارای هویت هوشمند می باشد و ما انسان ها با کامپیوتر آنها را کنترل می کنیم مطرح شد.

شبکه ای شدن این وسایل به پدیدآورده شدن نیاز انسان ها کمک می کند و باعث می شود که سیستم های اطلاعاتی و ارتباطی در کنترل ها نقش اساسی ایفا کند.

نقش اینترنت اشیا در زندگی انسان ها

قدرتی که این تکنولوژی در زندگی بشریت دارد بسیار بالا است به گونه ایی می توان گفت که در جنبه های مختلف زندگی بشریت نقش بسزایی دارد. کسی که از اینترنت اشیا استفاده می کند می داند که چقدر این فناوری در کسب و کار و زندگی شخصی وی مفید خواهد بود.

اینترنت اشیا به ما می تواند در کارهای روزمره در سبک های مختلف زندگی , سلامت , یادگیری , بازی ها , کاهش انرژی و هزینه ها کمک کند. در زمینه ی کسب و کار ها می توان از به کار بردن این تکنولوژی صحبت کرد. چون در اتوماسیون های اداری و تولیدات صنعتی و تدارکات کسب و کارها , کاربردهای پزشکی , حوزه سلامت و حمل و نقل استفاده قابل ملاحظه ای می شود.

کاربرد های مختلف اینترنت اشیا

روشنایی  های هوشمند:

تصور کنید هنگامی که در بیرون از منزل هستید و پس از گذشت روز پرکار و خسته کننده ای به منزل باز می گردید, شب است و خانه بسیار تاریک است. خانه قبل از رسیدن روشن می شود و همچنین لامپ های اتاق خواب به هنگام خواب کم نور و خاموش می شوند.

واقعا زندگی لذت بخش است , همچنین صبح ها با تنظیم رنگ و روشنایی شما را از خواب بیدار می کند. نودپردازی و استفاده از اینترنت اشیا در این مسئله بسیار به ما کمک خواهد کرد که به لذت عالی در زندگی برسیم . میتواند زندگی روزمره ما را کاملا قدرتمند کند و در بسیاری از جهات در حفظ انرژی خانه و سازمان ها و شهرها موثر باشد.

خودرو های هوشمند:

وقتی با اینترنت اشیا خودرو ها را کنترل می کنیم ایمنی و امنیت سرنشینان و همچنین لذت رانندگی آنها را رقم میزنیم. از طرفی زمتانی که اطلاعات مربوط به شرایط جوی و ترافیکی و سایر موانع را داشته باشیم از بسیاری از اتفاقات رانندگی می توانیم جلوگیری کنیم.

برد های نصب شده در خودرو ها به ما در شناسایی اطراف و دریافت اطلاعات از موقعیت مکانی کمک می کند. از طرفی گوشی های همراه در صورت تصادف به صورت خودکار با مرکز اورژانس تماس می گیرند و از طرفی اطلاعات در مورد تعمیرات و نگهداری خودرو به ما در تامین امنیت خودرو کمک می کند.

این امر مارا از خرابی های ناگهانی و هزینه های غیر منتظره آگاه می کند.

محافظت در حوزه سلامت:

وقتی که اینترنت اشیا ( IOT) با زندگی ما انسان ها ادغام می شود وضعیت سلامت و خدمات بیمارستانی را بهبود می بخشد. به این صورت که به بیمارانی در کنترل وضعیت جسمانی کمک می کند. پزشکان و کارکنان بیمارستان خدمات بهتری را ارائه می دهند.

پزشکان با دریافت اطلاعات از بیماران در طول اقامت در بیمارستان و استفاده از تکنولوژی Telemedician , تشخیص های دقیق تری برای درمان و طرح مراقبتی ویژه ایی برای هر بیمار اراِئه دهند.

بانک اطلاعاتی:

IOT بانکی از اطلاعات است که در صورت قرارگرفتن در اختیار مدیران مجرب , برنامه ریزی بسیار بهتری را رقم خواهد زد. برای پیش بینی های دقیق , آنها با ارائه خدمات شهری و تعمیر و نگهداری ماشین آلات با ایجاد بینش صحیح وارد عمل می شوند. با پیشرفت این تکنولوژی حجم داده هایی که در اختیار انسان قرار می گیرد بسیار گسترده است و باعث افزایش و ایجاد فرصت های مناسب برای کسب و کارها می شود.

صنعت تولید:

در صورتی که ما از اینترنت اشیا در تولیداتمان استفاده کنیم همه چیز را تحت کنترل خود در می آوریم.

این که می گوییم همه چیز به این معنی است که شما هیچ اشتباهی در پروسه انجام کار ندارید. همه ما می دانیم که اشتباهات باعث خسارات جبران ناپإیر در کسب و کار و زندگی شخصی می شود. در ای صورت باعث می شود که تولیدات ما هم هزینه پایین تری برای ما داشته باشد و هم کیفیت بالاتری برای ما بوجود آورد.

همانطور که می دانید بدست آوردن کیفیت براب ما بسیار حائز اهمیت است و در رونق کسب و کار برای ما مهم تلقی می شود. به این صورت از هیچ دستگاهی خطایی سر نمی زند و دقت ما در انجام کار ها بسیار بالا می رود.

بسیاری از شرکت ها که تولیدات یکپارچه ئو منحصر به فردی مانند هواپیما تولید می کنند , بسیار به این تکنولوژی نیازمند اند. چ.ن یک اشتباه در این کار باعث به خطر افتادن جان چندین نفر خواهد شد.

با استفاده از اینترنت اشیا با اعتماد کامل اجزا به هم متصل می شوند و هیچ گونه سهل انگاری بوجود نخواهد آمد. همچنین در تکنولوژی رادار با استفاده از این فناوری از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری خواهیم کرد.

صنعت کشاورزی:

همه ما می دانیم که صنعت کشاورزی برای گذران زندگی و جلوگیری از گرسنگی از اهمیت بالایی برخوردار است. از ابتدایی خلقت انسان ها این صنعت رنگ و بوی خاصی داشت و اکنون که تکنولوژی به کمک آن آمده است.

همه ما می توانیم برای ثروت سازی خود این بخش را تحت کنترل خود درآوریم. بسیاری از نرم افزارها برای پاسخگویی به این اصل مهم به کمک ما آمده اند و باعث تولیدات کاآمدتر و بازدهی بیشتر می شوند.

ما برای کاشت محصولات کشاورزی نیاز به اطلاعات ویژه ایی داریم که بتوانیم با مدیریت آن و استفاده از آب و خاک محصولات مفیدی را تولید کنیم. سیگنال هایی که از شرایط جوی به ما می رسد می تواند ما را برای انتخاب شرایط مناسب آماده کند.

با تنظیم کردن تغذیه خاک صنعت کشاورزی روز به روز گسترش پیدا می کند. بسیاری از پایگاه های هواشناسی با IOT می توانند اطلاعات دقیق تری نسبت به اقلیم خاص و شرایط آن به صنعتگران محترم این رشته دهند.

اینترنت اشیا خطرات بسیار بزرگتری هم دارد.

اطلاعاتی که ما از اینترنت اشیا بدست می آوریم می تواند هم برای ما مفید باشد و هم از دست دادن آن برای ما به قیمت جان تمام شود. این فناوری باید از نظر امنیتی و لو رفتن اطلاعات کاملا شخصی سازی شده و به هیچ عنوان امکان از دست دادن اطلاعات وجد نداشته باشد.

باید پروسه های ویژه و تدابیر خاص اندیشیده شود و درصد به خطر افتادن اطلاعات توسط سیستم های غیر مجاز را پایین آورد. ریسک ها و خطرات لو رفتن اطلاعات تولید شده و ضروری بسیار زیاد است و ممکن است قدرت و فواید یک ارگان را کاملا از بین ببرد.

به همین دلیل با بالا رفتن اهمیت آن فواید آن را افزایش داد و در طراحی خاص این فناوری سودی که حاصل می شود را بالا برد.

آینده اینترنت اشیا

هر چقدر ما در این تکنولوژی پیش برویم و آن را گسترش دهیم از طرفی هم پروتکل های ارتباطی خود را افزایش دهیم و هم نیاز به پهنای باند بیشتری خواهیم داشت از طرفی هر ساله ما با ارزان ترین و سریعترین اینترنت رو به رو می شویم.

روز به روز تعداد دستگاه هایی که به وای فای مجهز می شوند بیشتر می شود. اکنون که در این مرحله از زندگی به سر می بریم با تکنولوژی NB برای اینترنت اشیا رو به رو هستیم و در حالیکه روز به روز در حال گسترش و افزایش دامنه خود است.

با این حال اشیا با سرعت بالا و هزینه پایین به اینترنت متصل خواهند شد و می توانیم با استفاده از منابع بیشتر و حفظ انرژی, آینده ای بسیار زیبا برای خود رقم بزنیم.

از شما برای وقتی که برای خواندن این مقاله گذاشتید مچکرم.

  • ۰۰/۰۳/۲۴
  • سعید اسحاق زاده

اینترنت اشیا

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی