عصر اطلاعات

عصر اطلاعات

عصر اطلاعات

عصر اطلاعات

  • ۰
  • ۰

۷ اشتباه در شبکه های اجتماعی که نباید در کسب و کار خود مرتکب شوید

این روزها چه کسب و کارهای کوچک و چه بزرگ، از شبکه های اجتماعی برای ارتقا برند خود استفاده می کنند. اما بسیاری از این کسب و کارها، خطاهایی را در بکارگیری استراتژی های مدیریت شبکه های اجتماعی مرتکب می شوند. متاوب ۷ اشتباه در شبکه های اجتماعی را به شما معرفی می کند. می توانید این خطاها را توسط مدیر شبکه های اجتماعی خود بررسی کنید تا در صورت وجود آنها را رفع نمایید.

اشتباه در شبکه های اجتماعی

 

۷ هدف مهمی که می توان از طریق شبکه های اجتماعی به آن ها دست یافت :

۱- میزان بازدید وب‌سایت بیشتر شود.
۲- کاربران مشتاق به خرید شناسایی شوند.
۳- میزان عضویت، فروش، درآمد و سود افزایش یابد.
۴- تعداد افرادی که برند شما را می شناسند بیشتر شود.
۵- طرفداران و علاقه مندان به برند شما دور هم جمع شوند.
۶- ایجاد رابطه صمیمی با مخاطبان و مشتریان به راحتی ممکن شود.
۷- محتوای مرتبط با کسب و کار به راحتی در اختیار مخاطبان قرار داده شود.

 

۱- کسب و کار خود را تنها به شبکه های اجتماعی محدود نکنید

بسیاری از سازمان ها از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، اما استراتژی مشخصی برای فعالیت در آن ندارند. این سازمان ها شبکه اجتماعی را زیر ساختی می بینند که می توان از طریق آن با مشتریان ارتباط برقرار کرد و روند فعالیت خود را متناسب با تعداد فالوورها، لایک ها و کامنت ها تعیین کرد. اما شما چگونه باید بفهمید که این معیارها تاثیر مثبتی بر کسب و کار شما دارند یا ندارند؟

به استثنای مواردی که اهداف بزرگ کسب و کار خود را به فعالیت های شبکه های اجتماعی پیوند می زنید، در ابتدا محاسبه نرخ بازگشت سرمایه (ROI) سخت است. شبکه اجتماعی فقط برای این نیست که برای کسب و کار شما ارزش بیافریند. هر کانال در رسانه، که شما از آن استفاده می کنید باید استراتژی متمایز خود را بر اساس شاخص های عملکرد کلیدی داشته باشد. این شاخص ها به اهداف کلی فروش و بازاریابی شما مربوط می شوند.

شما می توانید از ایمیل مارکتینگ ، سئو ، اینفلوئنسر مارکتینگ و دیگر روش های بازاریابی دیجیتال نیز برای رشد کسب و کار خود بهره ببرید.

۲- مدیریت شبکه اجتماعی خود را به افراد بی تجربه و کارنابلد نسپارید

بسیاری از کسب و کارها برای مدیریت شبکه های اجتماعی تنها زمانی به سراغ افراد یا تیم های متخصص می روند که به مشکلی برخورده باشند. فعالیت بسیاری از آن‌ها در شبکه های اجتماعی به خاطر تجربه کم کارمندان کارنابلد معمولی‌شان، به شکست می انجامد.

برای مثال کارمندان کارنابلد، عقاید شخصی خود را به جای ارزش های سازمانی منتشر می کنند. اغلب در نگارش خود ایرادات و اشکالات ادبی دارند. همچنین از استراتژی ها و سیاست های حضور کسب و کار در شبکه های اجتماعی سر در نمی آورند.

توجه کنید که فقط بخاطر اینکه کسی مدرک تحصیلی متناسب با مدیریت شبکه های اجتماعی را دارد، رسانه خود را به دست او نسپارید و یا اگر سپردید بر کار او نظارت داشته باشید. همیشه خطای انسانی وجود دارد. فقط شما باید با نظارت صحیح میزان آن‌را کم کنید. اشتباه در شبکه های اجتماعی با بالابردن آگاهی نسبت به خدمات، محصولات، عملکرد کسب و کار و سایر استراتژی ها کاهش می یابد. اگر می خواهید کارمندی ساده را برای اینکار استخدام کنید ایرادی ندارد. اما ابتدا از مهارت های لازم او برای اینکار اطمینان حاصل کنید.

۳- حضور در شبکه های اجتماعی را تنها به شبکه های معروف محدود نکنید

موفقیت در شبکه های اجتماعی حاصل پیاده سازی استراتژی جامع برای حضور در شبکه های اجتماعی است. بسیاری از برند های مشهور حضور خود را به شبکه های اجتماعی معروف محدود کردند و از سایر شبکه های اجتماعی خوب استفاده نمی کنند. اما نکته اینکار در این است که شما باید بتوانید از شبکه های اجتماعی ای استفاده کنید که متناسب با برند و کسب و کار شماست. مخاطبان هدف خود را بشناسید و تحقیق کنید که این مخاطبان در کدام شبکه های اجتماعی حضور دارند. باید بدانید که این شبکه های اجتماعی کدامند. حضور در همه رسانه ها نیز یک اشتباه در شبکه های اجتماعی محسوب می شود. زیرا شما با اینکار فقط سرمایه و وقت خود را تلف می کنید. البته افراط هم نباید کرد. سعی کنید از تعداد شبکه های اجتماعی که در آنها حضور فعال دارید بکاهید و در عوض کیفیت حضور خود را در آنها بالا ببرید.

۴- حضور در شبکه های اجتماعی تنها به منظور بازاریابی نیست

شبکه اجتماعی یکی از ابزارهای مهم و پرکاربرد در استراتژی دیجیتال مارکتینگ است. شاید بخش شبکه های اجتماعی در کسب و کار شما تنها برای پاسخگویی به سوالات کاربران باشد. اینگونه باید مدام در دسترس باشید تا سریع به سوالات مشتریان پاسخ دهید. هم چنین نحوه پاسخدهی شما نباید تنها جوابگوی آن سوال باشد. بلکه باید سوالات مشابه را هم پاسخ دهد و از همه مهم تر ارزش های سازمانی شما را هم بیان کند. همین کارهای کوچک در تصویرسازی برند شما در ذهن مخاطبان تاثیر بسزایی دارد.

۵- “رفتار مناسب اجتماعی” را در شبکه های اجتماعی فراموش نکنید

یک اشتباه در شبکه های اجتماعی این است که فقط محتواهای کسب و کار خود را برای کاربران منتشر کنید. شما باید محتوا های خود را متناسب با مخاطبانتان تولید کنید و سعی کنید گپ و گفت بیشتری با کاربران خود داشته باشید. فقط تولید محتوا کافی نیست بلکه باید از کاربران بازخورد بگیرید و به آنها پاسخ دهید. محتواهای شما باید برای کاربر سرگرم کننده نیز باشد تا از دنبال کردن برند شما خسته نشود. در واقع شما در شبکه های اجتماعی هزاران دوست به دست می آورید. باید توجه کنید که نباید فقط آنها به حرف‌های شما گوش دهند. شما هم باید دوستی خود را به آنها ثابت کنید تا بتوانید دوستی ماندگار داشته باشید.

۶- تعامل خسته کننده و بدون هیجان نتیجه بخش نیست

از کجا باید بفهمیم که محتوای ما در شبکه های اجتماعی خسته کننده است یا نه؟ این موضوع کاملا وابسته به محتوای شما دارد. آیا همه محتوای شما در قالبی واحد و تکراریست و متن آن شامل لیستی از لینک هاست؟ خب این محتوا برای کاربران سرگرم کننده نیست. محتوایی که فقط شامل متن باشد، خسته کننده است و نتیجه خوبی در شبکه های اجتماعی ندارد. بجای اینکه محتوای شما کاربر را جلب کند آن را خسته می کند. سعی کنید از تصاویر، نکات مهم و ویدیو در محتواهای خود استفاده کنید. خودتان را جای کاربر بگذارید. آیا از محتواهایی که خودتان می سازید لذت می برید؟ اگر جواب منفی است باید چاره اندیشی کنید.

۷- خطرناک‌ترین اشتباه در شبکه های اجتماعی ، عدم تبعیت از استراتژی های کلی سازمان و بی نظمی است

تیم روابط عمومی دیجیتال (Digital PR) سازمان همیشه قبل از راه اندازی کمپین، مخاطبان هدف کمپین را شناسایی می کند. بنابراین مهم است که مدیر شبکه های اجتماعی نیز این مخاطبان را به خوبی بشناسد. اینکه تبلیغات خود را همه جا انجام دهید و به این امید باشید که تلاش بیشتر، نرخ بازگشت سرمایه بیشتر داشته باشد، اشتباه است. هر وقت که مخاطبان هدف خود را پیدا کردید باید تمرکز خود را بر روی آنها بگذارید. لازم است که بطور منظم تولید محتوا کنید و آن ها را منتشر کنید. نباید بیش از یک هفته کاربران را به حال خود رها کنید زیرا ممکن است به سراغ رقیبان شما بروند. تقویم محتوایی و برنامه منظمی برای زمان بندی تولید محتوا بچینید و طبق آن پیش بروید.

 

در نهایت اینکه

بازاریابی شبکه های اجتماعی فراتر از تولید محتوا است.

 

ما تلاش می کنیم که با آگاهی از خطاهای احتمالی برای جلوگیری از بروز اشتباه در شبکه های اجتماعی ، چهره و حسی خوب از برند برای کاربران و مخطابان ایجاد شود. این حس خوب کاربران را به تعامل با برند شما وا می دارد و این تعامل زمینه ساز تبدیل شدن کاربر به یک مشتری وفادار خواهد بود. و هیچ چیز مانند یک مشتری وفادار در مدیریت کسب و کار اهمیت ندارد.

  • ۰۰/۱۱/۰۳
  • سعید اسحاق زاده

شبکه های اجتماعی

کسب و کار

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی